incilTurK.com

 
 
 

 
 

 

 
 
 
 

 

Incil - Sevinc Getirici Haber

Incil
Thomas Cosmades Cevirisi


 

YUHANNA’NIN III. MEKTUBU

(Mesih Bağlısının Konukseverliği)

 

Önsöz

Öğrenci Yuhanna’nın Tanrı’dan esinlenerek yazdığı üçüncü mektup daha öncekinin yazıldığı dönemde iletildi. Bu özlü mektup Gaios’a doğrultuluyor. Ayrıca Dimitrios ve Diotrifos adlarına da rastlanılıyor. Gaios Romalılara mektupta adı geçen kişi olabilir (16:23). Kendisi çok sevgili bir kardeş (1,2), gerçek bağlısı (3,4), konukseverliğe önem veren bir inanlı (5,6). Kilise topluluğunda önderliği dikkati çekici..

 

Diotrifos üstünlük taslayan (9), habercileri çekemeyen, dedikodu çıkaran, toplulukta derebeyi kesilen biri. Haberci Yuhanna’dan sert bir azarı hak ediyor (10). Öte yandan Dimitrios adında ona ilişkin herkesçe iyi tanıklık edilen, gerçeğe bağlılığıyla bilinen bir kişiden de söz edilir (12).

 

Mesih’in Sevinç Getirici Haberi’ni yaymak için yola çıkanlara kolları açmak, gerçeğe hizmet etmektir (7,8). Onları sevgiyle karşılamak Tanrı’yı sevindirmektir. Diotrifos bu insanları yalnız kabul etmemekle kalmıyor, onları kabul etmek isteyenlere de engel oluyor. Yazar ruhsal paydaşlık için taşıdığı özlemi belirterek, bu kısa mektubu doruğa getiriyor (13,14).

 

 Ben, İhtiyar’dan,

 Gerçek bağlılığında sevilen, sevgili Gaios’a: 2Sevgili kardeş, canının başarılı olduğu gibi, her bakımdan başarılı ve sağlıklı olmanı dilerim. 3Kardeşler gelip de senin gerçeğe bağlılığına ilişkin tanıklık ettiklerinde nasıl sevindim! Günlerini gerçeğe bağlılıkla geçiriyormuşsun. 4Çocuklarımın günlerini gerçeğe bağlılıkla geçirdiğini duymaktan daha üstün sevinç bilmiyorum.

 5Sevgili kardeş, kardeşlere, özellikle de yabancılara her ne iyilik ediyorsan bağlılığını kanıtlıyorsun. 6Bunlar kilise topluluğu önünde sevgine tanıklık ettiler. Kendilerini Tanrı bağlılığına yaraşır biçimde salarsan çok iyi edersin. 7Çünkü O’nun adı yararına yola çıktılar, uluslara bağlı olanlardan hiçbir şey almadılar. 8Böyle insanlara kollarımızı açmamız gerekir. Öyle ki, gerçeğin iş ortakları olalım.

 9Bazı konularda kilise topluluğuna yazdım. Ama onların arasında üstünlük taslayan Diotrifos bizi kabul etmiyor. 10Bu nedenle, geldiğimde onun yaptıklarını anımsatacağım. Bizim için çirkin dedikodular yayıyor. Üstelik bununla da yetinmiyor. Ne kardeşleri kabul ediyor, ne de onları kabul etmek isteyenlere özgürlük hakkı tanıyor. Onları kilise topluluğundan kovuyor.

 11Sevgili kardeş, kötü işten değil, iyi işten örnek al. İyilik yapan kişi Tanrı’dandır. Kötülük işleyen, Tanrı’yı görmemiştir. 12Dimitrios için herkes iyi tanıklık ediyor, gerçeğin kendisi de bu tanıklığa katılıyor. Biz de tanıklık ediyoruz. Tanıklığımızın gerçek olduğunu bilirsin.

 13Sana yazacaklarım pek çok, ama kalemle kâğıtla yazmak istemedim. 14Umarım, yakında seni görürüm ve yüz yüze görüşürüz. 15Esenlik içinde olasın. Arkadaşlar selam ediyor. Adlarını anarak sen de arkadaşları selamlayasın.


© Copyright incilturk.Com