incil.TürK

 
 
 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 


 

ÇÖL DÜŞÜNCELERİ – 5 SABIRSIZLIK

Bir şeyler için beni bekletme her şeyi şimdi hak ediyorum. Diğer kişiler Tanrı’yı beklerken onları öyle güzel teşvik etmeyi biliyoruz ki fakat kendimiz nedense beklemeyi sevmiyoruz. Her şeyin çok daha çabuk gerçekleşmesini bekliyoruz. Sabırsız bir tutum en büyük sorunlardan bir tanesidir. Aslında sabırsız bir tutum gururun bir meyvesidir. Benim kişiliğimde önceden sabırsızlıkla ilgili çok büyük bir sorunum vardı. Halada bazen bu sorunun var olduğunu görebiliyorum. Gururla ilgili de sorunum vardı. Size şunu söyleyeyim: Tanrı sizi kullanmadan önce alçaltacaktır. Ve bu alçaltılma sürecinde insanlara karşı sabırlı olmayı öğreniriz.

Deneme ve sıkıntı anlarında sabırlı olmayı öğreniriz. Yaşantılarımıza bütünlük ve tam bir doluluk gelmeden önce sabır gelir. Yakup 1. Bölüme bakalım. Yakup 1:2 "Kardeşlerim, çeşitli denemelerle yüz yüze geldiğiniz zaman, bunu büyük sevinçle karşılayın." O zaman sıkıntı ve denenmelerle karşılaştığımız zaman sevinmeliyiz. Bu hiç de kolay bir şey değil, değil mi? 3. Ayet şöyle der: “Çünkü bilirsiniz ki, imanınızın sınanması dayanma gücünü yaratır.” Yani denenmelerden geçtiğimiz zaman dayanma gücü ve sabır ortaya çıkar. Bir Mesih imanlısı olarak içinizde kesinlikle sabır meyvesi var. Çünkü sabır Kutsal Ruh’un yarattığı meyvelerden birisidir. Siz eğer bir Mesih imanlısıysanız sizde Kutsal Ruh vardır.


Eğer sizde Kutsal Ruh varsa bu demek oluyor ki sizde sabır meyvesi de var. (Galatyalılar 5:22 "Ruh'un meyvesi ise sevgi, sevinç, esenlik, sabır, şefkat, iyilik, bağlılık, yumuşak huyluluk ve özdenetimdir. Bu tür şeyleri yasaklayan bir yasa yoktur.") Ama bu meyvenin olgunlaşması gereklidir. Bu da siz istediğiniz sürece ve Kutsal Ruh sizde çalıştığı sürece olacak bir şeydir. Olgunlaşmamış bir meyve nasıl yediğimiz zaman bizlerin pek hoşuna gitmiyorsa aynı şekilde bizim hayatımızdaki ruhsal meyveler de olgunlaşmadıkça Tanrı bu durumdan, bu meyveden hoşnut olmuyor. Tanrı bizim hayatımızda olgun ve tadı iyi olan meyveler görmek istiyor.

Buna inanmalısınız bir imanlı olarak sizde sabır meyvesi var. Fakat canımızda halledilmesi gereken başka şeyler de var. Sabır benim ruhumun derinliğindedir. Fakat canımda halledilmesi gereken başka konular var. Denenmelere girdiğim zaman öğrendiğim bir şey var. Sabıra gelene kadar. Sabıra gelmeden önce denenme esnasında başka bir çok şeyler ortaya çıkar. Bazen içimde öfkeyi ortaya çıkarır. Ya da duygusal kırgınlıkları ortaya çıkarır. Bazen denenmeler diğer kişilere karşı kötü davranışlarda bulunmama sebep olur. Onlara karşı huysuz ve sabırsız olurum. Fakat Tanrı bizim geçmek istemediğimiz yollardan geçmemizi ister ki böylece çok önemli olan sabır meyvesini geliştiririz.

Aslında sabır bir Mesih imanlısının geliştirmesi gereken en önemli meyvelerden birisi. Grekçe sözlük sabrın sadece denemelerde geliştiğini söyler. Şöyle bir düşünün bu meyve başka hiçbir yolla gelişmez. Eğer ağır bir şey kaldırmayacak olursam kaslarımı geliştiremem. Ve kaslarım zayıfken ağır bir şeyler kaldırmak zordur. Ama daha çok denedikçe kaslarım güçlenir ve gelişir. Aynı şey sabır içinde geçerli. Denenmeden geçmedikçe sabrı geliştiremem. Tanrı sabrınızı geliştirebilmeniz için uygun ortamlar her zaman sizin için hazırlayacaktır. Ve bu konuda gelişmeniz için sizi sık sık deneyecektir.
Tanrı ile ilk yürümeye başladığım günlerden itibaren başımdan geçenleri hatırlıyorum da Tanrı’nın beni bu konuda geliştirmek için çok denediğini görüyorum. Bazı şeyleri tekrar tekrar yaşamak zorunda kaldım. Tanrı bana öğretene kadar. Bazı şeyleri çok geç öğrenen bir insanım. Bu yüzden sık sık sıkıntılarla karşılaşıyorum. Teolojik olarak çabuk öğreniyorum. Ama uygulayarak öğrenmek bazen çok zamanımı alıyor. (Ginosko ve Pisteo açıkla)
Sabırsızlıkla ilgili bir örnek ver ; Fatura kuyrukları vs.
Yaşadığım bu denenmeler Şeytanın işi değildi. En sonunda öğrendim ki Tanrı bu gibi durumları benim için hazırlıyordu. Çünkü büyümem gerekliydi. İncil böyle şeyler olunca sevinçle karşılamamız gerektiğini söyler. Çünkü bu tür şeyler bizde sabır meyvesini geliştirir.

Yaşantımdan bir örnek daha vermek istiyorum. Tanrı’dan kendi hayatım için bazı isteklerim vardı. Ve Tanrı’nın bunları bana kesinlikle vereceğine inanıyor ve bunun için sık sık dua ediyordum. Ve bunu bana vermesini istiyordum. İmanım deneniyordu. Sadakatle Tanrı’ya hizmet ediyordum. Vermeyi seven biriydim. Sık sık Tanrı’ya dua eder ve Tanrı’yla birlikte daha çok zaman geçirirdim. Ve Tanrı’nın benim dualarımı işitmesini bekliyordum. Bir arkadaşım vardı. Onu seviyordum ama bazen beni rahatsız eden türden bir kişiliği vardı. Ben ondan çok daha çalışkandım. Kutsal Kitab’ı ondan daha çok okuyordum. Onun verdiğinden daha çok veriyordum. Elbette ki ondan daha çok bereketi hak ediyorum diye düşünüyordum.
Ama kendim için Tanrı’ya yükselttiğim dualar ve isteklerim sanki onun hayatında gerçekleşiyordu. O zaman herhalde melek bu bereketi yanlış yere götürüyor diye düşünüyordum. Tanrı’nın ona bu bereketleri verebileceğine inanmıyordum. Acaba Tanrı niçin bunun başıma gelmesine izin vermişti? Çünkü bu olay aracılığıyla canımdan ortaya çıkan bir sürü zehir vardı. Arkadaşımın yanında sanki onun için aldığı bereket için çok mutluymuşum gibi davranıyordum. Hamdolsun diyordum Tanrı seni bereketlediği için çok sevindim. Ama içimden diyordum ki haksızlık bu! Bu bereketi benim almam gerekiyordu.
Arkadaşımla ayrıldıktan sonra canımdan bütün bu zehir dışarı çıkıyordu. Kıskanıyordum, açgözlüydüm, aslında Tanrı’yı yargılıyordum. Onun bu bereketi almayı hak etmediğini düşünüyordum. Olup bitenleri anlamam çok uzun zamanımı aldı. Şimdi dönüp baktığım zaman biliyorum ki O istediğim şeylerden daha çok başka şeylere ihtiyacım vardı. Büyümeye, olgulaşmaya ihtiyacım vardı. Ve Tanrı’da bekleme konusunda sabırlı olmalıydım. Umarım bu olaydan görebiliyorsunuz ki yaşadığımız denenmeler en sonunda bize sabır öğretecektir. Ama sabırdan önce başka bir sürü şey daha ortaya çıkarırlar.
Ve şu anda ne durumdan geçiyor olursanız olun bilin ki sizin iyiliğiniz içindir. Sizde iyi şeyler üretecektir. Yakup 1:4 ayet şöyle diyor “Dayanma gücüde hiçbir eksiği olmayan, olgun, yetkin kişiler olmanız için tam bir etkinliğe erişsin.” Hiçbir eksiği olmayan diyor. Görüyorsunuz sabırlı olduğumuzda bizi hiçbir şey rahatsız edemez artık, bizi üzemez. Ve şu anda nerede olursak olalım tatmin oluruz. Bu demek değil ki yaşantımızda hiçbir değişiklik istemeyeceğiz bir daha.
Fakat şuan için tam anlamıyla tatminkarım. Filipililer 4. Bölümde Elçi Pavlus da bugün öğrenmekte olduğumuz konuyu öğrendi. Filipililer 4:11 "Bunları, herhangi bir ihtiyacım olduğu için söylemiyorum. Çünkü ben bulunduğum her durumda eldekiyle yetinmeyi öğrendim." şöyle diyor. Eldekiyle yetinmenin anlamı şudur. Bir şeyin yokluğundan dolayı rahatsız ya da huzursuz değilim. İçinde bulunduğum durum ne olursa olsun. Yani Elçi Pavlus elindekiyle nasıl yetinmesi gerektiğini öğrendiğini söylüyor. Nasıl sabırlı ve tatminkar olması gerektiğini öğrendi.

Eğer bir şeyle öğreniyorsanız teşviğiniz kırılmasın. Hiç birimiz her şeyi bilmez ama öğrenmemiz lazım. Bir şeyler öğrenen sadece siz değilsiniz. Bildiğiniz herkes bu yoldan geçiyor. Öğrenmesi gereken sadece siz değilsiniz herkes öğrenmeli. Düşmanımız her zaman arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yolun sonuna ulaştığı izlenimini verir. Bize onları mükemmel, dörtdörtlük ve kusursuz gösterir. Sanki bizim gideceğimiz yol çok uzunmuş izlenimini verir.

Ama Elçi Pavlus’un bile öğrenmek zorunda kaldığını görmek beni teşvik ediyor. 12. Ayette Pavlus “Her durumda ve her koşulda yaşamanın sırrını öğrendim” diyor. İster bollukta ister ihtiyaçta olayım zor durumlarda yaşamayı öğrenene kadar Tanrı bizim bollukta yaşamamıza izin vermeyecektir. Ve Pavlus şunu söyledi Filipililer 4:12-13 "12 Yoksulluk çekmeyi de bilirim, bollukta yaşamayı da. İster tok ister aç olayım, ister bollukta ister ihtiyaçta olayım, her durumda ve her koşulda yaşamanın sırrını öğrendim. 13 Beni güçlendirenin aracılığıyla her şeyi yapabilirim." veya başka bir deyişle her şeye hazırım her şeyi yapabilirim benim iç varlığımı güçlendiren aracılığıyla. İşte biz Mesih aracılığıyla karşımıza çıkan her şeye hazırız. Kutsal Ruhun gücünün biz de olmasının yararlarından biri içinde bulunduğumuz durumlarda korkmaya neden bırakmamasıdır.
Tanrı ihtiyacımız olan gücü zamanından önce vermez fakat ihtiyacımız olunca verir. Her gün lütfeder. Belki geleceğinizde olan şeylere bakıp bilmiyorum bunu yapabilir miyim diye düşünüyorsunuz. Bunu yapabileceğimi hissetmiyorum diye düşünebilirsiniz. Zamanı geldiğinde Tanrı ihtiyacınız olanı size verecektir. Doğru zamanda gereken gücü verecektir.
Her durumda sabırlı olmamız gerekiyor. Sabırlı olmamızı gerektiren nedenlerden diğeride Rab’bimizin kendisi sabırlı 2.Petrus 3:9 "Bazılarının gecikmiş saydığı gibi Rab, vaadini yerine getirmekte gecikmez; ama size karşı sabrediyor. Çünkü hiç kimsenin mahvolmasını istemiyor, herkesin tövbeye gelmesini istiyor." kendisi sabırlı olduğu için O bizimde sabırlı olmamızı istiyor. Ben bile bazen kendi kendime karşı sabırlı değilim. Ama Tanrı çok sabırlı ve aslında bu yüzden hepimiz şükretmeliyiz. Ve bu konuda özellikle kendimizi geliştirmeliyiz. Tanrı gibi sabırlı olmayı öğrenmeliyiz. Hem kendimize, hem de çevremizdeki kardeşlerimize karşı. Onlara ve onların yaptıklarına karşı sabretmeliyiz. Tanrı’nın onları değiştireceğine inanmalı ve problemli olan kişileri dualarımızla Tanrı’ya taşımalı ve onlara sabrederek, onların değişmesi için hem teşvik etmeli hem de desteklemeliyiz. İsa nasıl bizim zayıflıklarımızı yüklendiyse biz de kardeşlerimizin zayıf olduğu durumlarda onlara sabredip onların zayıflıklarını yüklenmeliyiz. Galatyalılar 6:2 diyor ki “Birbirinizin yükünü taşıyın. Böylece Mesih’in yasasını yerine getirmiş olursunuz.”
Kutsal Kitap sabırlı olmamızı öğretir. Ve bu sabır yaşantılarımızda geliştirilmelidir. Yakup 5:7 şöyle der. Çiftçi tohumunu toprağa eker ve her gün tohumlarını çıkarıp bir gelişme olup olmadığına bakmaz. Tohumlarını eker, sular, yabani otları temizler, bakımını yapar ve bekler. Ve her gün doğru olan şeyi yapar ve bekler bekler bekler... En sonunda hasat zamanı gelir. Ümitle bekler. Bir beklentisi vardır. İşte bizde bunu yapmalıyız. Yaşantınızda bir hasat zamanı geliyor.

Antalya İncil Kilisesi Pastörü Ramazan Arkan

   

© Copyright www.incil.TK